Aralık 2013
Sayı 3
Lupamat 23. Avrasya Plastik Fuarında
Lupamat yılın son ayında da müşteri ve tedarikçileri ile buluştuğu fuar katılımlarını sürdürüyor. Aralık ayında sektörün bir araya geldiği, son gelişmelerin değerlendirildiği en önemli fuarlardan biri olan 23. Plast Avrasya Uluslararası Plastik Endüstrisi Fuarı'na katıldı. Fuar, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 05-08 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleşti.
 
Dirinler Türkiye’de Yine Bir İlki Gerçekleştirmenin Gururunu Yaşıyor
Üretimde Hız ve Verimlilik: 36 Eksen Özel Frezeleme ve Tornalama Tezgahı

CNC takım tezgahları konusunda Drinns markasıyla müşteriye özel çözümler sunan Dirinler Sanayi Makinaları A. Ş., Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek 36 eksen özel frezeleme ve tornalama tezgahını ülkemize kazandırmanın gururunu yaşamaktadır. Tamamen Dirinler bünyesinde ve özgün olarak tasarlanmış tezgah, birbirini bütünleyen 6 ayrı eş istasyondan oluşmaktadır. Bu özel tasarım sayesinde sistemin komple durmasının önüne geçilmiş ve altı ayrı istasyonun her biri ihtiyaç duyulan her ayrı operasyonu yapabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bununla beraber istasyonların birbirinden bağımsız şekilde ayrı bir makine gibi çalışması da sağlanmıştır. Bu tezgah, üretimin %80 oranında hızlanmasını sağlayarak müşteriye ve makine sektörüne büyük bir katma değer kazandıracaktır. Özel ve çok sayıda işlenecek parçaların istenilen toleranslarda hızlı ve yüksek kalitede üretilmesini sağlamak amacıyla üretilen bu makine, otomotiv, savunma sanayi ve havacılık gibi yüksek hassasiyet isteyen ve yüksek adetli parça ihtiyacı olan sektörlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bizden Haberler
A.Can Dirin'den Azerbaycan Çıkarması

Azerbaycan’a hem müşterilerimizi ziyaret hem de potansiyel yatırım olanaklarını incelemek için giden Lupamat Genel Müdürü Ata Can Dirin, son yılların ciddi gelişme gösteren ülkesinden önemli işbirliklerine imza atarak döndü. Azerbaycan’ın özellikle son yıllarda hızlı bir gelişim gösterdiğini ifade eden Dirin, bu pazarın ihmal edilmemesi gerektiğini ve önümüzdeki yıllarda tahminlerin üstünde bir büyüme göstereceğini belirtti. 9.3 milyon nüfusu olan Azerbaycan’ın yaklaşık 21 milyar dolar ihracatı; 6,5 milyar dolar ithalatı bulunmaktadır. Başlıca ihracat ürünleri petrol, doğalgaz, bitkisel ve hayvansal yağlar olan ülkenin ithal ettiği ürünler ise makine ve aksamları, kara taşıtları, demir ve çelik ürünleri olarak sıralanmakta. Azerbaycan’ın ihracatında Türkiye %0,8 pay almakta iken; ithalatında %11,7 ile Rusya’dan sonra ikinci  sırada yer almaktadır. 

Lupamat Kompresörleri Myanmar Yolcusu

Lupamat kompresörleri Myanmar hükümeti ile sektöründe lider bir Japon mühendislik firmasının ortak projesi olan, çelik köprü imalatı için kurulacak fabrikada çalışacak. Myanmar'da bulunan fabrikanın projesini üstlenen Japon firma ile Lupamat arasında 5 aydır süren görüşmeler sonucunda varılan anlaşmaya göre Şubat 2014’te Lupamat kompresörleri Myanmar’daki fabrikaya sevk edilecek. 1 Aralık’ta Myanmar hükümeti ve Japon firma tarafından ortak lansmanı yapılan ve Myanmar ekonomisine ciddi katkıları olması beklenen bu büyük projenin parçası olmaktan tüm Lupamat ailesi olarak gurur duyuyoruz.

Bayilerimizden Haberler: Suntaş Makina
- Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Suntaş Makina 1996 yılından beri hava kompresörleri üzerine faaliyet göstermektedir. Suntaş olarak Konya bölgesi ve çevre illerdeki işletmelerin basınçlı hava konusunda satış ve 7/24 servis hizmeti vererek çözüm ortağı olmak için bütün gayretimizle çalışmaktayız.
Biz firma olarak işletmelere doğru bilgiler verip son kararlarını hep kendilerine bırakırız. Amacımız bu sektörden çok para kazanmak değil, Konya sanayisi içinde sağlam bir yerde durup işletmelerin çözüm ortağı olmaktır. Bizim rakiplerimizden farkımız, bir şirket olup, deneyimli teknik servis ağımızın olması, işletmelere en uygun fiyata ve kaliteli kompresör seçimine yardımcı olmamız ve satılan veya bakımı yapılan bir kompresörün sürekli arkasında durarak işletmeye maksimum faydayı sağlamaktır.
 
- Ne zamandır Lupamat ile çalışıyorsunuz ?
Suntaş olarak Lupamat ile çalışmamız eskilere dayansa da bilfiil 2011 yılından itibaren artan bir satış trendi ile ortak bir çalışmamız vardır.
 
- Bu dönemden aklınızda kalan bir deneyim, paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı ?
Suntaş olarak Lupamat ile çalışmaya başladığımızda firmanın herhangi bir arıza veya sorunda kompresörlerin arkasında durması firma olarak çok olumlu etkilemişti. Bir defasında bir firmaya verilen LKV 22 /10 C kompresörün aşırı hararetten dolayı yanmasından mütevellit, Lupamat yöneticileri hiç Suntaş'ı ve alıcı firmayı sorgulamadan direkt yeni makina göndererek müşteri karşısında bizi onore etmesi bizi çok etkilemiştir. 
 
- Lupamatla çalışmanın avantaj ve dezavantajlarından bahseder misiniz ?
Lupamat Kompresör ile çalışmamız büyük firma olması nedeni ile müşteri bizden hep kaliteyi beklemesinden dolayı bir dezavantaj gibi görünse de biz firma olarak hem Lupamat markasının hem de Suntaş firmasının beklentilerin üzerine çıkması için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Lakin fiyatların biraz üstte olmasından dolayı her müşteriye satışımız gerçekten de zor olmaktadır. Piyasada Lupamat Kompresör'ün bayii ve servisi olmamız saygınlığımızı daha da artırmaktadır.
 
- Önümüzdeki dönem için beklenti ve önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız ?
Önümüzdeki yıllarda kalitemizi daha da çok artırarak ve fiyat esnekliği de sağlayarak Türkiye'de en çok tercih edilen ve satılan kompresör firması olmayı çok isteriz. Bu şekil olması hem bayilerin hem de Lupamat firmasının ekonomik olarak daha güçlü hale gelmesi demektir. Lupamat firmasının reklam, tanıtım, promosyon ürünleri vb. faaliyetlere daha çok bütçe ayırarak Türkiye'de bilinirliğini arttırması gerekmektedir. Aynı zamanda satış işlemlerinin sadece bayiler üzerinden değil; belli bölgelerde satış mühendisi tahsis edilerek bayii ile ortak çalışma ile satışların daha da çok artacağını düşünmekteyim. Tabii ki bu artan satışların yanında üretim kısmının da bunun paralelinde yeniden organize edilerek termin sürelerinin kısılması gerekmektedir.
İçimizden Biri: Alpaslan Hoşkan
- Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
10.10.1976 İzmir doğumluyum. Memur bir babanın ve ev hanımı bir annenin, 3 çocuğundan en büyüğüyüm. Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri mezunuyum.
 
- Kaç yıldır Lupamat'ta çalışıyorsunuz?
2000 yılının Mayıs ayından beri Lupamat'ta çalışmaktayım.
 
- Lupamat'ta bir gününüz nasıl geçer, neler yaparsınız?
Devamlı gelişmek ve büyümekte olan bir firmada çalıştığım için burada günlerim tempolu ve her gün yeni bir şeyler öğrenip kendimi ve firmamı geliştirmekle geçiyor.
 
- Bize ailenizden bahseder misiniz. Çocuklarınız hangi alanda eğitim alıyor, ileride Lupamat'ta çalışmalarını ister miydiniz?
Çok anlayışlı bir eşe sahip olmanın güzelliğiyle süren, mutlu bir evliliğim var. Bir erkek çocuk sahibiyim. Şu an 5. sınıfta okumaktadır. 
 
-  Boş vakitlerinizi, hafta sonlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?
Boş vakitlerimde oğlumun futbol antremanlarına endeksliyim. Fırsat buldukça aile büyükleri ile vakit geçiririm.
 
- Çalışma ortamınızın daha verimli olması için önerileriniz/eleştirileriniz nelerdir?
Eğitimli ve anlayışlı, yenilikçi ve gelişime açık yönetim ve imalatçılardan geçtiğini düşünmüşümdür.
 
- Hayatınızda pişmanlık duyduğunuz bir kararınız?
Pişman olacak kadar büyük hatalar yapmadığımı düşünüyorum.
 
- En beğendiğiniz özelliğiniz?
Bana karşı yapılan hataları çabuk unutmam en sevdiğim özellik olsa gerek.
 
Ana Sayfa   Kurumsal   Neden Lupamat?   Ürünlerimiz   Grup Şirketlerimiz   Haberler   İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2013 Lupamat Makina Sanayii A.Ş