Nisan 2014
Botaş Eskişehir Doğal Gaz Projesinde Lupamat Kompresörler Kullanılacak
Lupamat LKV 110/7,5 D DHK kompresörler teslim edildi.

Atilla Doğan A.Ş. tarafından yapılmakta olan Botaş Eskişehir projesi için; kompresör, kimyasal kurutucu filtreleri, ASME Standartlı 12 m³ yatay tank ve paslanmaz çelik boru bağlantılarından oluşan; anahtar teslimi bir sistem Lupamat tarafından projelendirildi. Kompresör ve grupları teslim edilen projede boru bağlantıları ve montaj aşamasına gelindi.

Vidalı Kompresörlerde Radyal Fan Kullanımında İnvertörlü Dönem
 
Vidalı kompresörlerde 2013 yılının başlarından itibaren radyal fan kullanımına geçildi. 75 kW ve üzeri Mİ serisi kompresörlerde soğutmanın etkinliğini artırmak, soğutucu yüzey alanından maksimum bir şekilde yararlanmak için radyal fan kullanılmaya başlandı.
Şimdiye kadar eksenel fanla yapılan soğutmalarda kompresör içerisinden emilen hava, soğutucu üzerinden geçirilerek dışarı atılıyordu. Eksenel fanlarda 30-40 mbar olan emiş basıncı; kirlenmelerden çabuk etkilenerek soğutucu yüzeyinden ısı atılmasını güçleştiriyor ve daha sesli çalışıyordu.
Radyal fanlarda ise soğutucunun dışından emilen hava ile 70-80 mbar’dan daha yüksek bir emiş basıncı ile özel bir kanalla ortama hiç karışmadan kompresör üst kısmından dışarı atılmaktadır. Atılan bu sıcak hava, eklenecek bir davlumbaz ile kompresör dairesinden uzaklaştırılmaktadır. Radyal fanlar eksenel fanlara göre daha sessiz çalışmaktadır.
Radyal fanlarda kullanılan elektrik motorlarında da invertör uygulamaları yapılmakta olup, yağ sıcaklığına göre devir sayısını artırarak etkin bir soğutma yapılmaktadır.
Bizden Haberler
Lupamat İran’da büyüyor

Lupamat Dış Ticaret Departmanı, İran’dan gelen talep artışlarını değerlendirerek Şubat ayında bu ülkeyi ziyaret etmiş ve yapılan temaslar sonucunda çeşitli bayilik anlaşmaları imzalanmıştır. Avrupa ve Amerika’nın uyguladığı ambargo nedeniyle bu bölgelerle ticaret yapmakta zorlanan İran’ın kaliteli makinaya olan ihtiyacı Türkiye gibi komşu ülkeler için fırsat oluşturmaktadır. İran’da yıllardır süregelen bağlantılarımıza yeni bayiler ekleyerek buradaki bayi ağımız kuvvetlendirilmiştir. Ziyaretlerimiz sırasında Lupamat’ın Ar-Ge gücünü temsil eden 40 bar yüksek basınçlı  yağsız pistonlu kompresörümüze özellikle yoğun ilgi gösterilmiştir.  

Japonya’ya Booster ihracatına devam ediyoruz
Yağsız Pistonlu ve Scroll Kompresörler konusunda tedarikçimiz olan Japon Anest-Iwata firmasıyla çalışmamız ithalat düzeyinde sürerken, öte yandan Booster Kompresörlerde de ihracatımız devam ediyor.
Booster Kompresörler, önündeki bir kompresörden 7,5 bar, 10 bar veya 13 bar olarak aldıkları basıncı 40 bar seviyelerine yükselten 2. kademe kompresörleridir. Basınçlı hava ihtiyacına göre 16-40 bar’a kadar olan farklı kapasitelerde basıncı ayarlayarak kullanılmaktadır. 
Birden fazla adetlerdeki boosterli çalışmalarda, otomatik sıralı çalışma sistemi uygulamalarıyla kompresörlerin sürekli çalışması önlenmektedir. Soğutma, volan üzerindeki kanatlarla sağlanarak etkin bir şekilde yapılmaktadır. Mikro işlemcili panel ile kompresör basınç, sıcaklık, arıza ve uyarı bilgileri izlenmektedir. Kompresörün çıkışındaki yağ ve suyun tutulması için ayrıca yüksek basınç filtreleri ve yüksek basınç kurutucuları kullanılmaktadır.
Hollanda merkezli dağıtım ağı kuruyoruz

Lupamat, Hollanda’da yaptığı bayilik anlaşması ile bu ülkeyi Avrupa’daki ana üssü haline getiriyor. Hannover 2013’te ilk tohumları atılan teknik ve ticari görüşmeler yaklaşık bir yıl sonunda neticelendirilmiştir. Stratejik konumu ve gelişmiş lojistik altyapısı ile Avrupa’nın kalbinde yer alan Hollanda’dan tüm Avrupa’daki bayi ve müşterilerimize daha hızlı hizmet ve ürün sağlayarak Avrupa kıtasındaki konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Bayilerimizden Haberler: MURAT TİCARET
-  Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
17.05.1974 Bursa'da doğdum. Bursamızın eski okullarından Altıparmak İlkokulu ve Atatürk Lisesini bitirdim. Lisede hayatıma yön veren Bursa Tophane End. Mes. Lisesinden 1993  yılında mezun olup çalışma hayatına başladım.
1986 yılında hayatımda her zaman çok büyük bir şans olarak gördüğüm babam Erol Ercan tarafından kurulan Murat Ticaret ile çalışmaya başladım. Kuruluş zorlukları çekmeden, yürüyen bir sisteme dahil oldum ve babamdan tüm sistemi devraldım. O dönemlerde biz pistonlu kompresör tamiri yapıyorduk. 1997 yılında Lupamat camiası ile tanıştık. Bu yıl bizim için bir değişim yılı oldu ve Bursa'da ilk TSE yeterlilik belgesini aldık. 2000 yılına kadar pek başarı gösteremedik. Çünkü o dönem yeni olan Vidalı Kompresörleri bilmiyor, tanımıyor ve korkuyorduk. Bu arada Lupamat firması el değiştirdi ve Dirinler ailesine katıldı. Bu değişim eski katı satış dönemini sona erdirdi. Levent Tuncer Bey'in sürekli teknik desteği, bizi bilgilendirmek için hiçbir şeyden kaçınmaması, satışlarda bizi de yanında götürerek müşteri diyaloğunu öğretmesi ve bunun yanında firma sahibimiz Nihat Dirin Bey'in bize sonsuz güveni, satışlarda önümüzü açması, bizleri bu konuda zorla bir şeyler oğrenmeye, daha çok çalışmaya itti. Bu arada 2005 yılında Nihat Bey ile Hannover fuarına gitmek ufkumuzun açılmasını ve bilgilenmemizi sağladı. Bursa'da katıldığımız fuarlar da Bursa'da tanınmamızı sağladı. Bu sayede güzel işler yapan, güvenilir bir firma olduk ve satışlarımız da arttı.
Her zaman bir prensibim oldu. Müşterimiz asla bizden kaynaklanan bir neden ile beklemiyor, bu birinci olmazsa olmazımız. Servis konusunda ne kadar iyi olursak, satışta da o kadar iyi olacağımızı her zaman biliyoruz ve uygulamaya çalışıyoruz. 2005 yılından beri de tek Lupamat için çalışan Türkiye'deki tek satış-servis yapan firmayız.

- Lupamat ile çalışmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? 
Lupamat çok güçlü bir aile. Çalışırken; bir firmayla görüşmeye gittiğimizde arkamızda Lupamat ve Dirinler adı ile her zaman bir başka karşılanıyor ve saygı görüyoruz. Satış yaptığımızda da hiç düşünmeden; garanti süresince, firmanın malının arkasında durduğunu biliyoruz. Lupamat'ın onayladığı her taahhütten emin oluyoruz. Bunlar çalışma hayatında bize güven veriyor, rahatlık sağlıyor.
 
Lupamat ile çalışmanın dezavantajları da var tabi ki. Kimseye yanlış yapamazsın, yaparsan Nihat Beyi bulursun karşında! Şaka tabi ki. 
Lupamat'ın sevmediğim tek yönü bürokrasi kısmı. Bazen bürokrasiye ayrılan süre işe ayrılan süreyi geçebiliyor. Bilemiyorum belki de büyük bir firma olmak için bu gereklidir...
 
- Önümüzdeki dönem için beklenti ve önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız ?
Öncelikle ürün gamının genişlemesi gerektiğini düşünüyorum. Turbo Kompresörler, Seyyar Dizel Kompresörler ürün gamına eklenebilir.
Servisler için tek tip araç, tek tip tabela uygulamasına geçilebilir.
Web sitesinde de servislerin, gerekli bilgilere kolayca ulaşabilmesi için şifreli bir alan oluşturulabilir. 
 
- Lupamat ile çalıştığınız dönemde aklınızda kalan, paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı?
Kütahya'da bir firma LKD 61-555 kompresöründe arıza için bizi aradı. Gidip baktığımızda kompresörün 10 yıllık ve kilitlemiş olduğunu gördük. İçinde de gram yağ yoktu. Makinanın yağını en son ne zaman değiştirdiklerini sorduğumuzda; firma yetkililerinin makina içinde yağ olduğundan bihaber olduklarını öğrendik. Bu zamana kadar makinayı açıp bakma ya da yağ değiştirme gereği duymamışlar. Makina bu 10 yılda hiç sorun çıkartmamış. İşte Lupamat bu neden ile her konuda çok büyük bir firma. 
İçimizden Biri: Ferda UÇAĞI
-  Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
1979 İzmir doğumluyum, iki kardeşiz, evliyim ve bir oğlum var. Atatürk Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe mezunuyum.
 
- Kaç yıldır Lupamat'ta çalışıyorsunuz?
18 yıl, 1996 yılından beri Lupamat ailesinde çalışıyorum.
 
- Lupamat'ta bir gününüz nasıl geçer, neler yaparsınız?
Örgütsel ve yönetsel yaşamda yöneticimin en yakın danışmanı ve yardımcısı olarak kendisinin ve ailesinin bir parçası olduğumu düşünüyorum. Firmamın resmi işleri kadar, yöneticimin özel işlerini de yürütüp, onun sırlarını, çıkarlarını, hesaplarını, alışkanlıklarını, özelliklerini, istek ve beklentilerini, hedeflerini öngörüyorum. Bunların dışında iletişim yoğunluğunu düzenli bir şekilde yürütebilmek için departmanlar arasında sağlıklı aktarımların yapılmasını, günlük randevuların düzenlenmesini sağlıyorum.
 
- Bize ailenizden bahseder misiniz? Çocuklarınız hangi alanda eğitim alıyor, ileride Lupamat'ta çalışmalarını ister miydiniz?
Evliyim, eşimin adı Cüneyt Uçağı; 3,5 yaşında bir oğlumuz var adı Orçun Şeref Uçağı. Eğitim alanı henüz belli değil, yeteneklerinin hangi yönde olduğunu tespit ettiğimizde ona göre ilerleme kaydederiz. Lupamat’da çalışmasından gurur duyarım ama kendi kararı olacaktır. 
 
- Boş vakitlerinizi, hafta sonlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?
Oğlum ve eşimle birlikte vakit geçirmek, zamanım kalırsa kitap okumak ve dikiş dikmek.
 
- Çalışma ortamınızın daha verimli olması için önerileriniz/eleştirileriniz nelerdir?
Çalışanların motivasyonunu sağlamak ve birlikteliği korumak için sosyal aktiviteler  ve organizasyonlar yapılabilir
 
- İyi ki yapmışım dediğiniz bir iş, karar vs.?
İyi ki eşimi tanımışım, iyi ki dünya tatlısı bir evlat sahibi olmuşuz.
 
- En beğendiğiniz özelliğiniz 
İyi bir dinleyiciyimdir.
 
- Beğenmediğiniz özelliğiniz  
Maalesef anında sinirlenebiliyorum ama saman alevi gibidir, çabucak geçer. Bir de “ben yaparım” ve “yardım edeyim” diyerek bir çok işin üzerime kalması.
Ana Sayfa   Kurumsal   Neden Lupamat?   Ürünlerimiz   Grup Şirketlerimiz   Haberler   İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2013 Lupamat Makina Sanayii A.Ş