Ocak 2015
LUPAMAT YAĞSIZ YÜKSEK BASINÇLI KOMPRESÖRÜ İRAN’DA!
 
2 yıllık uzun ve detaylı bir Ar-Ge sürecinin ardından üretimine başlanan yağsız yüksek basınçlı pistonlu kompresörümüzün ilk ihracatı Kasım 2014’te İran’a yapıldı. İran’da Şiraz bölgesinde faaliyet gösteren bir su firmasında PET şişirme amacıyla kullanılacak bu kompresörle beraber yüksek basınçlı hava kurutucusu ve chiller gibi sistemin çalışması için gerekli tüm ekipmanlar da müşterimizin hizmetine sunuldu. Tamamı Lupamat tasarımı olan, piston kafası kendi dökümhanemizde yapılan ve imalatında %90 oranında yerli parçaların kullanıldığı bu ürünün Ar-Ge aşamasında da TÜBİTAK desteği alınmıştır. Dünya’da sadece birkaç firmanın üretme kapasitesine sahip olduğu bu özel kompresörü Türkiye’de üretebilen ilk ve tek firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Lupamat Ailesi Büyüyor
 
Erol SELUCİK
1972 Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde doğdum. Ortaokul eğitimimi İzmir/Karşıyaka tamamladım. 6 kardeşin ortancasıyım. Oto Boyacı mesleğine 1984 yılında iş hayatına atılarak başladım.1995 yılında BMC Kamyon Fabrikasında Oto Boyacı Operatörü olarak görev aldıktan sonra Aralık 2014’te Lupamat Ailesine katıldım ve mesleki bilgi ve birikimimi burada devam ettirmek istemekteyim.
 
Hasan Anıl ÜNVER
1991 doğumluyum. 2009 yılında Çınarlı E.M.L. Elektrik Elektronik bölümünden mezun oldum. Alanım ise Endüstriyel Bakım ve Onarım. İş hayatımda çok farklı ve büyük firmalarda teknik servis sorumlusu olarak görev aldım ve farklı bir sektör olan Lupamat Ailesi, Satış Sonrası Hizmetler Departmanında çalışma hayatıma ve kariyerime devam etmekteyim.
 
Mehmet YAMANOĞLU
1989 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Trakya Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. İş hayatıma finans sektöründe başladım. Daha sonra MAN Kamyonda satış pazarlama departmanında görev aldım. Yaklaşık 3 yıl süren bu görevimden askerlik vazifemi yapmak üzere ayrıldım. Annemle yaşıyorum. Dört kardeşiz ve en küçükleriyim. Boş zamanlarımda spor yaparım. Aralık 2014’te Lupamat Ailesine katıldım.
 
Melih ARAS
Babamın görev yeri olan Mersin’de 1979 yılında dünyaya geldim ve aynı sebeple bir yaşıma basmadan İzmir’in Karşıyaka ilçesine taşınarak Karşıyakalı oldum. Hava Teknik Okullar Komutanlığı Gaziemir/İzmir’den 1998 yılında İkmal Astsubayı olarak mezun oldum. İş hayatıma ve kariyerime Hava Kuvvetleri Komutanlığında başladım ve her zaman Lojistik/İkmal Tedarik Zincirinin içinde oldum. Kişisel becerilerim ve yeteneklerim sayesinde çok önemli Lojistik bilgi sistemleri ERP projelerinde yer aldım. Bu esnada edinmiş olduğum akademik bilgi ve tecrübemi dengelemek için Açık Öğretim Fakültesi İşletme bölümü bitirdim. İyi derecede İngilizce biliyorum. İş hayatımda bilimsel, ölçülebilir ve sayısal değerlendirmelerle karar almak beni başarıya ulaştırdı ve ulaştıracağına inanıyorum. Teamüllerle değil akademik ve bilimsel çözümlerle yol almak ana prensibimdir. İlerleyen zaman içerisinde yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum.
Sporla uğraşmayı seviyorum her gün düzenli olarak ortalama 12 km. bir saat koşuyorum. İznik Ultra Maratonu 133 km. parkurunu 2013 yılında koştum ve 21 saat 15 dakikada başarıyla tamamladım. Hayatımın düzenini sağlar sağlamaz ultra maratonlara katılmaya devam edeceğim.  
LUPAMAT A.Ş.’ de 28 Ekim 2014 tarihinde Satınalma Sorumlusu olarak göreve başladım. Amacım firmaya etkin bir malzeme yönetim konsepti ve ihtiyaç hesaplama sistemi kazandırmak.
 
İçimizden Biri: Mehmet Ali Kızmaz

-  Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
1964 yılında Salihli de doğmuş ve 1965 yılında İzmir’e yerleştik. Mithatpaşa Meslek Lisesinden mezun oldum. Askere gidene kadar kendi işyerimde çalıştım. Askerlik dönüşü ise 1987 yılında Lupamat Ailesine katıldım, evliyim 2 çocuğum var.

- Kaç yıldır Lupamat'ta çalışıyorsunuz?
1987 yılından beri Lupamat’ta çalışıyorum.

- Lupamat'ta bir gününüz nasıl geçer, neler yaparsınız?
Genelde yoğun bir çalışma temposu içinde satış, sevkiyat, müşteri görüşmeleri ve forklift kullanımı olarak geçer ama hareket insanı dinç tutuyor.

- Bize ailenizden bahseder misiniz? Çocuklarınız hangi alanda eğitim alıyor, ileride Lupamat'ta çalışmalarını ister miydiniz?
Eşim ev hanımı, oğullarımdan biri üniversite son sınıfta Erasmus programı ile Polonya’da okuyor. Diğeri ise Meslek Lisesinde 3. sınıfta. Büyük oğlumun 2 sene üst üste okul birinciği var küçük oğlum da abisinin izinde ilerliyor, onlarla gurur duyuyorum ve tabi ki Lupamat Ailesine katılmalarını isterim.

- Boş vakitlerinizi, hafta sonlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?
Film, belgesel izlemeyi severim. Haftasonları muhakkak ailemle beraber vakit geçiririm.

- Çalışma ortamınızın daha verimli olması için önerileriniz/eleştirileriniz nelerdir?
Herkesin tertipli ve düzenli bir şekilde çalışması, iş yerindeki, evdeki yada dışarıdaki başka sorunları, dışarıda bırakılarak yapılması gereken işlere yoğunlaşması iş verimliliğinin artmasını sağlar.

- İyi ki yapmışım dediğiniz bir iş, karar vs.?
Lupamat Ailesine katılmış olmam.

- En beğendiğiniz özelliğiniz
Çalışmak. Çünkü çalışmaktan zevk alıyorum.

- Beğenmediğiniz özelliğiniz 
Tertip ve düzene önem verdiğim için bazı şeyler istediğim gibi olmadığında kızıyorum.

Bayilerimizden Haberler: Kalara Pnömatik
- Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Ben Murat Alişiroğlu, 1973 Ankara doğumluyum, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İş Makinaları Teknikerliği Bölümü mezunuyum. 6 yıl Diplomat olan eşimden dolayı yurt dışında farklı ülkelerde kaldım ve Brokerlık yaptım. Yurt dışı öncesi ve sonrası beşeri ilişkilerimden dolayı kendimi her zaman satışta mutlu hissettim. 1993 yılında Radyo Reklam Satışı sektöründe başlayan Satış Danışmanlığı görevine Doğan Yayın Holdingte Bölge Satış Şefliği yaptım Doğan Yayın Holdingte 1 yıllık süreçte Konya, Ankara ve Türkiye birincilikleri ödülü aldım, Turkish Export gazetesinde İç Anadolu Satış Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Kendi meselegim olan makine ile satışı Türkiyeye döndüğüm 2011 yılının Mayıs ayında Atlas Copco Distribütörü Atlas Pnömatik'te bana şans verilmesiyle yakaladım. İlk girdiğim ayda ve aynı yılın sonuna kadar yaptığım satışlarla Bölge Satış Müdürlüğü görevine getirildim. 2012 yılında sattığım 167 kompresörle Türkiyede en çok satış yapan, 2013 yılında satışta en yüksek ciroyu yakalamayı başardım. 2014 yılı Şubat ayında ortagımla kendi şirketimi kurup yerli ve kaliteli bir kompresör satışı için Lupamat'ı bölgedeki eksikliğini bildiğimden ortağımla karar alıp tercih ettik. Mart sonunda başladığımız Lupamat Kompresör satışında 2014 Aralık ayı sonunda En İyi Çıkış Yapan Bayi seçildik. Eşimden ayrıyım, İngilterede yaşayan Lara isminde 5 yaşında bir kızım var.
 
- Ben Gökan Kan, 1977 Almanya doğumluyum, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunuyum, satış hayatıma 2004 yılında Doğan Yayın Holdingte Reklam Satış Danışmanı olarak başladım. 2005 yılından 2006 yılı Haziran ayına kadar Kayseri Satış Şefliği görevinde bulundum. 2006-2010 yılları arasında Ankara Birlik Başkanı Sayın Mehmet Yiğiner'in Baş Danışmanlığını yaptım. 2010 yılından 2014 Ocak ayı sonuna kadar Sinerji Çevre'de Çevre Danışmanlığı görevinde bulundum. 2014 Şubat ayında ortağım Murat Alişiroğlu ile Kalara Pnömatik firmasını kurup Lupamatın bayiliğini aldık devam ediyoruz. Evliyim 5 yaşında Kaan isminde bir oğlum var. Şirket ismini Kaan ve Lara'nın kısaltması olan Kalara olarak yaptık. Bize şans getirecegine inandık.
 
- Lupamat ile çalışmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Öncelikle dezavantajlarından bahsetmek istiyoruz, Bölgede Lupamatın tanınmaması, stokların yetersizliği, İç Anadoluda stok alanının bulunmaması, iş yoğunluğu nedeniyle dönüşlerin geç olması diyebiliriz. Özellikle Başkent Ankara'da satışların kaçmasına sebep olan ani isteklerde fabrikanın elinde kompresör olmadığında satışları kaçırabilmekteyiz.
Kimi zaman Levent Bey'in kişisel gayretleri, kimi zaman Can Bey'in bizim sinerjimizden etkilenip yoktan var ettiği makinalarda olmasa bu yılki başarıyı belki yakalayamayacaktık. Tüm bunlar 2015 yılı üretim planında sanırım ele alınır. Bu tüm bayi arkadaşlarımızın ortak sıkınsıdır diye düşünüyorum. Alt guruplar için özellikle vidalıda da uygun fiyatlı, manuel kontrol sistemli, tamamen alt piyasadaki imalatçılara yönelik kompresörler üreterek pazarda söz sahibi olmanında yollarına bakmalıyız diye düşünüyoruz. 
 
Avantajları ise özel müşteri isteklerinde fabrikanın çözüm ortağı gibi konu ile ilgili desteklerini inkar edemeyiz. Ayrıca Drinlerin isim ve kalite bilinirliği çoğu zaman Lupamatın kalitesi için bir referans olabiliyor. "Dirinler Yapmışsa Kalitelidir" lafını en az 10 firma sahibinden bizzat duyduk. 
 
- Önümüzdeki dönem için beklenti ve önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Lupamatın başarısı bayilerin adaptasyonu ve bayilerin markaya olan güvenine bağlıdır, eğer bayi markasına bağlı bir bayi değilse, güvenmiyor ve para odaklı çalışıyorsa; gerek yedek parçada gerekse yapacagı satışlarda kendisine avantaj sağlayacak unsurlara kaçmaya başlar. Bu nedenle bayilerin oto kotrolü telefonla değil yüz yüze yapılmalı. Bayinin varsa sıkıntıları dinlenmeli, bayiye bölgedeki sıkıntıları aşmada, satışta, yedek parçada kolaylıklar sağlanmalıdır. 2015 yılının ilk 5 ayıda Lupamatın ciddi bir reklam bütçesiyle tanıtılmasını diliyoruz. Bölgesel eksiklikler ivedi bir şekilde giderilmeli. Dağınık yapıdan güçlü yapıya geçilmelidir diye düşünüyoruz.
 
- Lupamat ile çalıştığınız dönemde aklınızda kalan, paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı?
İlk gün yani bayilik almaya geldiğimiz ilk gün, Sayın Levent Tuncer Bey ile karşılaştığımızda bir yerden hatırladım, bakıştık, sonra Levent Bey ile eski firmamda çalışırken  Iso1217 Annex C Ek 3 Sertifikası nedeniyle ihale günü yaptığımız tartışma geldi aklıma, konu açıldığında Levent Bey ile hatırlayıp gülüştük.
 
- Bayilik almaya gittiğimiz gün Can Bey fabrikaları gezdirirken ortağım Gökhan Kan daha önceki Çevre Danışmanlığı görevinden dolayı Can Beyin fabrikaları ve güzellikleri, Dirinlerin tarihini bize anlatırken çevre açısından gördüğü eksiklikleri sıralayınca dedim gitti bayilik işi, tabi Can Bey bu konuda Gökhan'ı dinlemeyi tercih etti. İçimden bir "Oh" dedim.
 
Ana Sayfa   Kurumsal   Neden Lupamat?   Ürünlerimiz   Grup Şirketlerimiz   Haberler   İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2013 Lupamat Makina Sanayii A.Ş